Історія села

Там, де Кодима, петляючи ось - ось дотягнеться до Південного Бугу, затиснувшись між загадковою річкою та залізницею, розкинулось село Кам'яний Міст.

На місці села колись був прикордонний пост на правому березі Кодими, яка розмежовувала Польщу та Османську імперію (Туреччину).

Після російсько-турецької війни, коли правий берег Кодими відійшов до Російської імперії, на місці села знаходився Драгунський – Правобережний полк. Згодом, коли Кодима втратила статус прикордонної річки, військові покинули цю місцевість, але не всі бажали покидати мальовниче місце. В церковних документах збереглися записи, де зазначено, що Свято – Миколаївський храм відкрито в 1836 році і будувався на протязі чотирьох років. Тож роком заснування села вважається 1832 рік.

Один із братів Ремехів одержав помістя Кам’яний Міст. До сьогоднішнього дня в селі зберігся величезний, майже півсотні метрів завдовжки підвал з кам'яним зводом, в якому довгий час виробляли овечий сир, в перші роки більшовицької влади в підвалі був сільський клуб, потім румунські окупанти виселивши клуб, організовували там плодо – овочесховище, в часи «застою» місцевий колгосп навіть відгодовував в підвалі бичків, і нарешті після розпаювання колгоспного майна, підвал випав на пай місцевому пасічнику, який взимку в підвалі складає на зимівлю вулики з бджолами.

В часи колективізації в селі було організовано колгосп ім. Орджонікідзе, який згодом входив до радгоспу «Первомайський», потім до «Вільного» , який в 90-х роках розділився і в Кам’яному Мості став радгосп «Кодимський». Згодом «Кодимський» перетворився в колгосп, потім у спілку. Після розпаювання земель в селі стало два господарства «Кодима» та «Колос». Є кілька фермерів – одноосібників.

На околиці села височить терикон кар'єра, який протягом десятиліть давав гранітно – щебеневу продукцію. В роки перебудови підприємство простоювало і лише зараз починаються дії по відновленню роботи кар'єру.

З 2006 року в Кам’яному Мості розпочався процес газифікації коштом місцевого населення, згодом газифікацію було підтримано відділенням державних коштів. 10 жовтня 2006 року в селі урочисто було запалено факел, який символізував включення села до газової мережі.

Село Кам'яний Міст для своєї діяльності обрав відомий болгарський художник Д.Д. Єребакан, московський художник Костянтин Мірошник щорічно відвідує село, в колекції художників десятки робіт, присвячених Кам'яному Мосту, річці Кодимі, навколишнім пейзажам.

/Files/images/наш сад.jpg/Files/photogallery/775/kamennyy-most-s-660481.jpg/Files/images/nashe_selo/Фото0074.jpg/Files/images/nashe_selo/Фото0033.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 258

Коментарi